Senator Akpabio throws lavish part to celebrate his appointment as minister

Following his successfully screening and appointment as minister, former governor of Akwa-Ibom State, Godswill Akpabio threw a lavish party to celebrate after his portfolio was assigned to him yesterday.

Godswill is assigned to be minister of Niger Delta, there was great celebration from his people back home.

Here is the full list of the Ministers and their portfolio:

The 43 ministerial positions have been filled, here are the full names and portfolio.

1) Dr. Uchechukwu Ogah – Abia, Mines and Steel Development, State

2) Muhammed Musa Bello – Adamawa, FCT

3) Sen. Godswill Obot Akpabio – Akwa Ibom, Niger Delta

4) Chris Ngige – Anambra, Labour & Employment

5) Sharon Ikeazor – Anambra, Environment, State

6) Adamu Adamu – Bauchi, Education

7) Amb Maryam Katagum – Bauchi, Industry, Trade and Investment, State

8) Timipre Silva – Bayelsa, Petroleum, State

9) Sen. George Akume – Benue, Special Duties

10) Mustapha Baba Shehuri – Borno, Agriculture, State

11) Godwin Jedi-Agba – Cross River, Power, State

12) Festus Keyamo – Delta, Niger Delta, State

13) Ogbonnaya Onu – Ebonyi, Science and Technology

14) Dr. Osagie Ehanire – Edo, Health

15) Clement Ikanade Agba – Edo, Budget and National Planning, State

16) Otunba Adeniyi Adebayo – Ekiti, Industry, Trade and Investment

17) Geoffrey Onyeama – Enugu, Foreign Affairs

18)Dr. Ali Isa Pantami – Gombe, Communication

19) Emeka Nwajuba – Imo, Education, State

20) Suleiman Adamu – Jigawa, Water Resources

21) Zainab Shamsuna Ahmed – Kaduna, Finance, Budget and National Planning

22) Dr. Mohammad Mahmoud – Kaduna, Environment

23) Mohammed Sabo Nanono – Kano, Agriculture

24) Maj. Gen. Bashir Magashi (rtd) – Kano, Defence

25) Hadi Sirika – Katsina, Aviation

26) Abubakar Malami – Kebbi, HAGF and Minister of Justice

27) Ramatu Tijani Aliyu – Kogi, FCT, State

28) Lai Mohammed – Kwara, Information and Culture

29) Gbemisola Saraki – Kwara, Transportation, State

30) Babatunde Raji Fashola – Lagos, Works and Housing

31) Adeleke Mamora – Lagos, Health, State

32) Mohammed A. Abdullahi – Nasarawa, Science & Tech, State

33) Amb. Zubairu Dada – Niger, Foreign Affairs, State

34) Olamilekan Adegbite – Ogun, Mines & Steel Devpt

35) Sen. Omotayo Alasuadura – Ondo, Labour, State

36) Rauf Aregbesola – Osun, Interior

37) Sunday Dare – Oyo, Youth and Sports

38) Dame Pauline Tallen – Plateau, Women Affairs

39) Rotimi Amaechi – Rivers, Transportation

40) Mohammed Maigari Dangyadi – Sokoto, Police Affairs

41) Engr. Sale Mamman – Taraba, Power

42) Abubakar D. Aliyu – Yobe, Works and Housing, State

43) Sadiya Umar Faruk – Zamfara, Humanitarian Affairs, Disaster Management and Social Development

Leave a Reply